ASAL Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama


E- Devlet Kapısında askerlik ile ilgili pek çok hizmet alabilirsiniz. Askerlik şubelerine gitmeden yapacağınız işlemler sizi kuyruklarda beklemekten kurtaracaktır. Online almayı tercih ettiğiniz çoğu hizmet için, T.C kimlik numaranıza ve e-Devlet şifrenize ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden edinebilirsiniz. Ayrıca e-Devlet şifresine alternatif olarak mobil imza, e- imza, internet bankacılığı şifresi kullanabilirsiniz.

E-Devlet Kapısı sistemi pek çok devlet kurumunu bünyesinde toplamakla beraber, basit yapısı sayesinde tercih edilen sitelerden biri haline gelmiştir.

ASAL Nedir ve Görevleri Nelerdir?

ASAL, Asker Alma Dairesi Başkanlığı’nın kısaltılmış halidir. Türkiye Cumhuriyeti’nde savaşta ve barışta askerlikle ilgili durumları düzenlemektir. Asker alım işlerini Genelkurmay Başkanlığı direktifleri doğrultusunda yönetmek, Türk Silahlı Kuvvetleri emeklilerinin ve ailelerinin özlük haklarını korumak, gazilerimizin madalya törenlerini düzenlemek, askerlik mevzuatını uygulamak gibi görevleri vardır.

Bedelli Askerlik Nedir?

18 yaşını doldurmuş her Türk erkeği zorunlu olarak askerlik görevini yerine getirir. Askerlik 6 ay kısa dönem ya da 12 ay uzun dönem yapılmaktadır. Bir de belli bir ücret karşılığında askerlik süresinin 21 güne düşürüldüğü ve sadece temel eğitim verildiği bir dönem var ki buna bedelli askerlik denir.

ASAL Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama İşlemi Nedir?

Bedelli askerlik yapacak kişilerin, askerlik görevini yapacakları şehri, zamanı ve birliği öğrenmek için yaptıkları sorgulama işlemidir. Kişi bu bilgilere askerlik şubelerine gitmeden sahip olabilecektir.

ASAL Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama e-Devlet Kapısı Üzerinden Nasıl Yapılır?

www.turkiyem.gov.tr (e-Devlet Kapısı) adresine girilir.

• Çıkan sayfanın sağ üst köşesinde” Giriş Yap” kısmına tıklanır.

• E-Devlet şifresi ve T.C kimlik numarası girilerek sisteme giriş yapılır.

• Ana sayfadaki arama bölümüne ” ASAL Bedelli sınıflandırma sonuç sorgulama “ yazılarak arama yapılır.

• Karşınıza Milli Savunma Bakanlığı/ASAL Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama sayfası çıkacaktır. Bu sayfada bedelli askerlik yapacağınız tarih, askerlik yapacağınız şehir, gireceğiniz birlik gibi bilgiler bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın