Artvin Çoruh Üniversitesi Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama Nasıl Yapılır?


Gelişen teknoloji ile hayatımızın bir parçası haline gelen elektronik ortamlar, üniversiteler içinde de sıklıkla kullanılıyor. Belge ve bilgilerin kayıtları, daha güvenli, ekonomik ve çevre dostu olması nedeniyle elektronik belge yönetim sistemi altında depolanıp saklanıyor.

Başta üniversiteler, iş yerleri, dernekler gibi kurumlar olmak üzere her kuruluşun kendine ait belge yönetim sistemi bulunmaktadır. Bu belgelere ulaşım sağlamak için ise başvurulacak yollardan biri e-Devlet uygulamasıdır. Pek çok üniversite gibi Artvin Çoruh Üniversitesi de e-Devlet üzerinden evrak doğrulama yapma kolaylığı sağlıyor.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Nedir?

Elektronik belge yönetim sistemi, bir kurumun sahip olduğu belge ve bilgilerin yer aldığı, bunlara ulaşımın sağlandığı sistemdir. Klasik sistemlere göre daha kullanışlı ve tasarruf sağlayan bir uygulamadır.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Nedir?
Elektronik Belge Yönetim Sistemi Nedir?

Elektronik Belge Yönetim Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Elektronik belge yönetimi ile zamandan, fazla harcamalardan ve kas gücünden tasarruf edebilirsiniz. Kağıt, toner gibi ihtiyaçlarınız azalır, yazışmalar ve görüşmeler elektronik ortamda yapılabilir, istenen bilgi ya da belgelere hızla ulaşım sağlanabilir. Bunun yanında gerekli evrakların saklanması için de güvenli bir ortamdır.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama
Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama Nasıl Yapılır?

Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesinde eğitim gören öğrenciler ya da çalışanlar, elektronik belge yönetim sistemi içerisinde bulunan belge ve bilgilere e-Devlet uygulamasını kullanarak ulaşabilirler. T.C. kimlik numaraları ve şifreleri yardımı ile sisteme girerek işlemleri yapabilirler. Sahip oldukları bir şifre yoksa en yakın PTT şubesine giderek şifre almaları gerekir. Aksi takdirde bu hizmetten yararlanamazlar.

Artvin Üniversitesi Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama
Artvin Üniversitesi Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama

Sisteme giriş yaptıktan sonra vatandaşların izlemesi gereken yol ise şu şekilde olacaktır:

  • İlk açılan sayfada yer alan “Kurumlar” seçeneğini seçin.
  • Bu sayfa içindeki bölümlerden biri olan “Üniversiteler” seçeneğine tıklayın.
  • Karşınıza çıkan sayfada e-devlet üzerinden işlem yapabileceğiniz üniversitelerin listesi çıkacak. Bu listeden Artvin Çoruh Üniversitesi’ni seçin.
  • Açılan sayfada yer alan “Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama” hizmetine tıklayın.
  • Son olarak “Evrak Doğrulama Kodu”nu girin ve “Sorgula” butonuna basın. Yeni açılan sayfada istediğiniz doğrulamayı yapabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın