Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama - E-Devlet Türkiye

Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi SorgulamaBiz vatandaşların kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili işlemlerimizi yapabileceğimiz e-Devlet sistemi her geçen gün hizmetlerine bir yenisini ekliyor.

Özellikle büyük şehirlerde nüfusun artması dolayısıyla araçların fazlalaşmasına neden olmuştur. Bu durum park problemini de beraberinde getirmektedir. Hatalı yerlere park ettiğimiz araçlarımız anlaşmalı otoparklara çekilir bize de onları bulmak düşer. Tabi yalnızca yanlış park problemi değil başka durumlarda da araçlar çekilebilir.

Araçlar Hangi Hallerde Otoparka Çekilir?

Araçların otoparka çekilme durumları aşağıda belirtilmiştir.

Aracın yanlış yere park edilmesi.

Aracın zorunlu trafik sigortasının yapılmamış olması.

Araç sahibinin kamuya borçlu olması ve icra iflas kanunu nedeniyle araç üzerinde bulunan yakalama kararı, aracınızın çekilme nedenlerinden olabilir.

Aracınızın Hangi Otoparka Çekildiğini Nasıl Öğreneceksiniz?

Çekilen aracınızın hangi otoparkta olduğunu iki yolla öğrenebilirsiniz. Bunlardan birincisi e-Devlet sistemine giriş yaparak olabilir. Bunun için T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi gerekmektedir.

  • turkiye.gov.tr sitesine giriş yapınız
  • Sayfadaki arama bölümüne “araç çekme” yazınız
  • Yeni sayfada hizmetler çıkacaktır. Bunlar arasından “ Emniyet Genel Müdürlüğü/ Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama “ sekmesine tıkladığınızda aracınızın bulunduğu otopark bilgilerini öğrenmeniz mümkün.

Araç çekilme bilgilerini Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden de öğrenebilirsiniz. EGM sitesinden otopark sorgulama kısmından bilgi edinebilirsiniz. Bunun için T.C kimlik numarası, doğum yılı bilgileri yeterli olacaktır.

Ayrıca 155 polis numarasını arayarak aracınızın bulunduğu otoparkı bulabilirsiniz. Fakat böyle hassas bir numarayı meşgul etmemek gerektiğini de unutmayalım.

Aracınızı Otoparktan Nasıl Alabilirsiniz?

Aracınızın çekilme nedenine göre alacağınız ceza değişkenlik gösterir. Ceza ödemesini yaptıktan sonra aracınızı bulunduğu yerden alabilirsiniz.

Aracınızın hangi otoparka çekildiğini öğrendikten sonra ruhsatınızla birlikte aracı bulunduğu yerden alabilirsiniz. Burada önemli olan konu sadece ruhsat sahibinin onu alabileceğidir. Sürücü eğer aracın sahibi değilse, noterden aracı alabileceğine dair belge edinmesi gerekmektedir.

Eğer aracınız icra iflas kanunu gereğince çekilmişse borçlarınızı ödemeniz ya da ödeyeceğinizi resmi yollardan garanti etmeniz gerekmektedir

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın