Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulaması (Gerçek Kişi) Nasıl Yapılır? - E-Devlet Türkiye

Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulaması (Gerçek Kişi) Nasıl Yapılır?Araçlara yazılan cezalar çoğu zaman adresimize postalansa da bazen elimize geçmiyor. Ya postacı bizi bulamıyor, ya da biz olmadığımız zaman getirip, teslim edemediğinde, muhtara bırakıyor. Her iki durumda da ceza elimize geçmediği için ne kadarlık bir ceza yediğimizi öğrenmemiz biraz vakit alıyor. Ülkemizde uygulanan prosedür gereği eğer cezamızı ilk 15 gün içerisinde ödersek %25 oranında indirimli ödediğimizden, cezalarımızı erken ödememiz bizim için en avantajlı durumdur. Araçlarımıza yazılan cezaları tebligatların yanında e-devlet (turkiye.gov.tr) sitesi üzerinden araç plaka ceza sorgulama sistemi ile hızlıca öğrenebiliriz. E devlet plaka ceza sorgulama sistemi iki tür sonuç vermektedir:

E devlet plaka ceza sorgulama nasıl yapılır?

  • Emniyet Genel Müdürlüğü/Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Gerçek Kişi)
  • Emniyet Genel Müdürlüğü/Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Tüzel Kişi)

Yukarıda da belirtildiği gibi ülkemizde araç sahipleri gerçek ve tüzel kişiler olarak iki kısma ayrılmaktadır. Aracınız kendinize aitse ve herhangi bir ticari kuruluşa kayıtlı değil ise a şıkkında belirttiğimiz menüyü kullanarak plaka ile ceza sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ceza sorgulama plaka ile yapıldığı gibi bazı kişisel bilgilerimizi kullanarak da yapabiliriz. Bu yazımızda e-devlet (turkiye.gov.tr) üzerinden plaka ile ceza sorgulama nasıl yapılır onu inceleyeceğiz.

 

Plaka ile ceza sorgulama
Ceza yedikten sonra plaka ile ceza sorgulama nasıl yapılır?
  • E-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine giriş yapıyoruz. Ana sayfada karşımıza bir arama çubuğu çıkıyor. Bu arama kısmını kullanarak istediğimiz menüye hızlıca erişebiliriz. Arama kısmına araç plaka ceza sorgulama, plaka ile ceza sorgulama, ceza sorgulama plaka…vb. herhangi bir kelime ile arama yaptığınızda, sizi yukarda belirttiğim Emniyet Genel Müdürlüğü/Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Gerçek Kişi) ve Emniyet Genel Müdürlüğü/Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Tüzel Kişi) menülerini karşınıza çıkarıyor.
  • Gerçek kişi linkini tıklıyoruz. Kimliğimizi doğrulayarak sisteme giriş yapmamızı istiyor. T.C kimlik numaramız ve e-devlet şifremiz ile giriş yaptıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğünün Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Gerçek Kişi) sayfasına ulaşıyoruz.
  • Bu sayfada, üzerinize kayıtlı ne kadar araç varsa tamamına ait ceza bilgilerini görebiliyorsunuz. Cezalara ait detayları görebilmek için sağ taraftaki detay kısımlarına tıklayarak cezaya ait detaylara ulaşabilirsiniz.

Araç plaka ceza sorgulama
Ceza yedikten sonra araç plaka ceza sorgulama nasıl yapılır?

Ülkemizde son yıllarda devlet dairelerine ait işlemlerin dijitalleşmesi ile birçok kuruma ait işlemleri rahatlıkla yapabiliyoruz. Plaka ile ceza sorgulama işlemleri de bu dijitalleşmenin getirdiği bir güzellik olarak hayatımızda yerini alıyor. Araç plaka ceza sorgulama işlemleri e-devlet’in yanı sıra bankaların internet şubeleri vasıtası ile de sorgulama yapılabiliyor. Bankalar internet bankacılığı vasıtası ile bu cezalara ödeme kolaylığı sunduklarından ceza bilgilerine ulaşmamıza olanak sağlıyor. Ancak en doğru, sağlıklı ve detaylı bilgi e devlet plaka ceza sorgulama işlemi ile yapıldığını söylüyor ve tavsiye ediyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın