Ankara Üniversitesi Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama Nasıl Yapılır?


Geçtiğimiz yıllarda üniversiteler arasında yaygınlaşmaya başlayan uygulama ile öğrenciler ve çalışanlar internet üzerinden evrak doğrulama ya da sorgulaması yapabiliyor. Ankara Üniversitesi de bu imkanı sağlayan üniversiteler arasında yerini almıştır Elektronik belge yönetim sistemi evrak doğrulama hizmeti ile üniversite bünyesinde çalışan ya da okuyan vatandaşlar işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

E-Devlet sistemi üzerinden erişebileceğiniz belge yönetim sistemi evrak doğrulama hizmeti ile hızlı ve kolay bir şekilde sonuca ulaşabilirsiniz. Sisteme giriş yaparak alabileceğiniz bu hizmet pek çok alanda kolaylıklar sunmaktadır.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Nedir?

Kurum içinde var olan belgelerin depolandığı ve arşivlendiği dijital ortamdaki sistem elektronik belge yönetim sistemi olarak tanımlanır. Bu sistem vasıtası ile çalışanlar ya da öğrenciler arasındaki bilgi alışverişi hız kazanır ve zamandan büyük ölçüde tasarruf sağlanır.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Nedir?
Elektronik Belge Yönetim Sistemi Nedir?

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Ne İçin Kullanılır?

Üniversiteler gibi kurumlar sürekli bilgi ve belge ihtiyacının olduğu ve hızlı dönüşlerin gerektiği yerlerdir. Elektronik belge yönetim sistemi ile bu işlemler kolaylıkla yürütülmektedir. Belgelerin güvenli bir şekilde depolanması, hızlı ulaşımın sağlanması ve daha az maliyetli olması bu sistemin tercih edilme nedenleri arasında gösterilmektedir.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama
Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama Nasıl Yapılır?

Ankara Üniversitesi bünyesinde çalışan ya da eğitim gören kişiler, elektronik belge yönetim sistemi evrak doğrulama hizmetini e-Devlet imkanlarını kullanarak alabilirler. Ancak bu hizmet de diğer pek çok hizmet gibi sisteme giriş yapmayı zorunlu tutmaktadır.

Ankara Üniversitesi Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama
Ankara Üniversitesi Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama

Doğrulama yapmadan önce kimlik numaranız ve şifreniz ile sistemi açmalısınız. Daha önce hiç giriş yapmadıysanız ya da şifrenizi hatırlamıyorsanız bir PTT şubesine gidip yeni şifre alabilirsiniz. Sisteme girdikten sonra ise şu adımları takip etmelisiniz:

  • “Kurumlar” adını taşıyan sayfayı açın.
  • Bu sayfa içinde yer alan bölümlerden biri olan “Üniversiteler” sayfasını seçin.
  • Üniversite listesi içinde işlem yapmak istediğiniz üniversite olan Ankara Üniversitesi’ne tıklayın.
  • Hizmetler içinden “Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama” seçeneğini açın.
  • Yeni sayfada sizden istenen kodu girin ve sayfanın altında yer alan “Sorgula” butonuna basın.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 13 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın