Ankara Üniversitesi E-Diploma Doğrulama Nasıl Yapılır?


Ankara Üniversitesi öğrencileri, e-Diploma doğrulama işlemi için e-Devlet kapısı üzerinden işlem yapabilmektedirler. Diploma eki ve elektronik belge yönetim sistemi evrak doğrulama hizmetlerinden sonra e-Diploma doğrulama hizmetini de sunmaya başlamıştır. Öğrencilerin yapması gereken tek şey, e-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapmak ve e-Diploma bilgilerini görüntülemek için adımları izlemektir. Bu hizmet için önemli nokta sisteme giriş yapmadan ulaşım sağlanmamasıdır. Kimlik bilgilerinizi doğrulayıp sisteme girmeden e-Diploma doğrulama hizmetini alamazsınız.

Ankara Üniversitesi E-Diploma
Ankara Üniversitesi E-Diploma Doğrulama

E-Diploma Nedir, Nerede Kullanılır?

E-diploma, üniversite ya da lise öğrencilerinin diploma işlemlerini hızlandırmak ve kolaylaştırmak adına e-Devlet sisteminin sunduğu bir hizmettir. Dijitalleşen çağda çoğu üniversitenin tercihi olmuş bu sistem ile öğrenciler, diploma bilgilerine elektronik ortamlar üzerinden ulaşım sağlayabilirler. Zamandan büyük ölçüde kazanım sağlayan bu uygulama, gün geçtikçe tüm eğitim kurumları arasında yaygınlaşmaya başlamaktadır.

Ankara Üniversitesi E-Diploma Doğrulama
Ankara Üniversitesi E-Diploma Doğrulama

Bunun yanı sıra Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı tarafından sağlanan farklı bir hizmet sayesinde öğrenciler, mezun oldukları okuldan mezun durumlarını gösteren bir belgeyi de e-Devlet üzerinden alabilmektedir. Belgeyi almak için “Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama” sayfasını ziyaret etmeleri yeterli olacaktır. Bu sayfa üzerinden çıktı alınabilir ve bazı yetkili makamlarda kullanılabilir.

E-Diploma Nedir?
E-Diploma Nedir?

Ankara Üniversitesi E-Diploma Doğrulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden Ankara Üniversitesi e-diploma doğrulama için yapmanız gerekenler şunlardır:

  • İlk olarak e-Devlet sistemine şifre ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapınız. Eğer şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz. Yanınızda nüfus cüzdanınızın olması yeterli olacaktır.
  • “Sisteme Giriş Yap” butonuna basıp giriş yaptıktan sonra açılan sayfada bulunan “Kurumlar” bölümünü açın.
  • Bu bölümün alt sayfalarından biri olan “Üniversiteler” içinden “Ankara Üniversitesi”ni bulun.
  • Üniversitenin hizmetler sayfasına geldiğinizde karşınıza çıkacak üç öneriden biri olan “e-Diploma Doğrulama” seçeneğine tıklayın.
  • Açılan yeni sayfada sizden istenen evrak doğrulama kodu ve evrak sayısı bilgilerini eksiksiz bir şekilde girin.
  • Sayfanın altındaki “Sorgula” butonuna basın ve doğrulama işlemini gerçekleştirin.
  • Yeni sayfada ihtiyacınız olan bilgi ve belgelerin tümüne ulaşabilirsiniz. E-Diploma doğrulama işlemini tamamladınız.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 20 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın