Ankara Üniversitesi Diploma Eki Doğrulama Nasıl Yapılır?


Ankara Üniversitesi öğrencileri, diploma eki sorgulama işlemi için e-Devlet sistemi üzerinden işlem yapabilmektedirler. E-Diploma ve elektronik belge yönetim sistemi evrak doğrulama hizmetlerinden sonra diploma eki doğrulama hizmetini de sunmuştur. Öğrencilerin tek yapması gereken e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapmak ve ihtiyaçları olan doğrulama hizmetini seçmektir. Bu hizmet için önemli nokta sisteme giriş yaptıktan sonra ulaşılır olmasıdır. Bunun dışında istenen kodları doğru vermek yeterli olacaktır.

Diploma Eki Nedir?

Kazanılan becerilerin ve bu becerilerin derecesini gösteren belgelerin, akademik ve mesleki alanlarda tanınmasına yönelik hazırlan diplomalara ek olarak verilen belgelere diploma eki adı verilir. Bu belgeler, verilen kişinin yurt dışı öğrenim yapısını ve statüsünü belirleyip takip etmeyi amaçlar. Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi ve UNESCO birliğinde hazırlanmış belirli sınırlara göre düzenlenen diploma eki, transkript ya da diploma yerine kullanılamaz. Özgeçmiş ya da mesleki yeterlilik hakkında belge niteliği taşımaz. Diploma eki; verilen kişinin kimliği, öğrenim geçmişi ve yeteneklerinin özelliklerinden oluşan bilgileri içerir.

Diploma Eki Nedir?
Diploma Eki Nedir?

Diploma Eki Ne İşe Yarar?

Diploma eki, uluslararası temelli faaliyetlerde kullanılır. Verilen kişinin yurt dışı deneyimlerinde adını duyurmasını, iş bulmasını, kariyer olanaklarının genişlemesini ve benimsenmesini sağlar. Orijinal diplomanın yeterli olmadığı durumlarda ek açıklama ve işlev kazandırır.

Diploma Eki Doğrulama
Ankara Üniversitesi Diploma Eki Doğrulama

Ankara Üniversitesi Diploma Eki Doğrulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden Ankara Üniversitesi diploma eki doğrulama için yapmanız gerekenler şunlardır:

Ankara Üniversitesi Diploma Eki Doğrulama
Ankara Üniversitesi Diploma Eki Doğrulama
  • E-Devlet sistemine şifre ve kimlik numarası ile giriş yapınız. Eğer şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden, küçük bir miktar ücret ödeyerek yeni şifre alabilirsiniz.
  • “Sisteme Giriş Yap” butonuna basıp giriş yaptıktan sonra açılan ana sayfadaki “Kurumlar” bölümünü açın.
  • Bu bölümün alt sayfası olan “Üniversiteler” içinden “Ankara Üniversitesi”ni bulun.
  • Üniversitenin hizmetler sayfasına geldiğinizde karşınıza çıkan önerilerden “Diploma Eki Doğrulama” seçeneğine tıklayın.
  • Açılan yeni sayfada sizden istenen evrak doğrulama kodu ve evrak sayısı bilgilerini doğru şekilde girin.
  • Sayfanın altında yer alan “Sorgula” butonuna basın ve doğrulama işlemini gerçekleştirin.
  • Yeni sayfada ihtiyacınız olan bilgi ve belgelere ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın