Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Sorgulama - E-Devlet Türkiye

Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru SorgulamaTeknolojinin sunduğu kolaylıkları yaşamımızın her alanında kullanmaya devam ediyoruz. Bu alanlardan biri de e-Devlet sistemidir. Kamu kuruluşları ile ilgili birçok işlemde bu siteden yararlanabilirsiniz. E- Devlet kapısında kamu ile ilgili pek çok işinizi yapabilirsiniz. Ayrıca  işleminizi sistem üzerinden takip edebilir ve hangi aşamada olduğunu da görebilirsiniz.

Bireysel Başvuru Ne Demek?

İnsanların hakları değişen teknoloji ve zamanla artmaktadır. İnsan haklarının gün geçtikçe büyüyen gücü kamu sisteminin sınırları dışına taşmıştır. Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan bireyler tüm yasal yolları kullandıkları ve hala hakları konusunda çözüme ulaşamadıkları durumlarda Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunabilirler. Bireysel başvurunun temelinde kişisel hak ve özgürlüklerin ihlali yatar.

Hangi Durumlarda Bireysel Başvuru Yapabiliriz?

Bireysel başvuruya neden olabilecek haklar aşağıda belirtilmiştir.

Yaşama hakkı, işkence yasağı, kölelik ve zorla çalıştırma yasağı, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı, adil yargılanma hakkı, suç ve cezaların kanuniliği, özel yaşama, aile yaşantısına, konut ve haberleşme özgürlüğüne saygı hakları sayılabilir.

Bunun yanı sıra düşünce, ifade, din ve vicdan hürriyeti, düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti, örgütlenme ve toplantı özgürlüğü, mülkiyet hakkı, eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi, serbest seçim hakkı, temel hak ve hürriyetlerin korunması, eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı gibi hakların ihlali bireysel başvuru nedeni olabilir.

Bireysel başvuru, Anayasa Mahkemesine ya da Anayasa Mahkemesine ulaştırılmak üzere yurt dışı temsilciliklerine ya da diğer mahkemelere şahsen veya yazılı yapılabilir. Başvuru esnasında ücret ödenmesi gerekir.

E-Devlet Sisteminde Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • www.turkiye.gov.tr adresine T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapılır.
  • Sistemin ana sayfasında bulunan arama butonuna” bireysel başvuru sorgulama” yazarak arama yaparsanız. Anayasa mahkemesi /bireysel başvuru yazılı sayfa karşınıza çıkacaktır.
  • Yeni sayfadaki bireysel başvuru sorgulama butonuna bastığınızda daha önce yaptığınız başvuruları ve durumlarının ne olduğunu görebilirsiniz.

Not: Bu sorgulamaya yine e-Devlet Kapısı sistemi içerisinden e-Hizmetler bölümündeki adalet kategorisinden de ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın