Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru SorgulamaTeknolojinin ilerlemesi ile birlikte birçok hizmeti hızla almaya başladık. Çok değil kısa bir zaman önce devletle olan işlerimizi halletmek tam anlamı ile bir kâbus haline geliyordu. Çağımızda birçok kurumun oluşturduğu internet sitesi sayesinde hem kaynağından bilgi almak daha güvenilir, hem de işlemlerimizi online yapmak daha kolay hale geldi.

Çoğu devlet kurumunun e-Devlet Kapısı altında toplanması ise hızımıza hız kattı. Şimdi T.C kimlik numarası ve PTT şubelerinden alacağımız e-Devlet şifresi sayesinde e-Devlet Kapısı sisteminden pek çok hizmete ulaşabiliyoruz.

Bireysel Başvuru Denince Akla ne Gelir?

Kişisel hak ve hürriyetlerin ihlali söz konusu olduğunda ve kişilerin hak arama aşamasında tüm yargı yollarını kullandığı halde bir çözüme varamadığı durumlarda, Anayasa Mahkemesine başvurmak gerekebilir. Yapılan bu başvuruya Bireysel Başvuru denir. Pek çok kişinin son çare olarak kullandığı bu yöntem Türk Adalet sisteminde yerini almıştır. Zamanın ve teknolojinin hızlı değişimi insan hakları ihlalinde çeşitli durumlar ortaya çıkarmış ve bu yöntemin kullanılmasını zorunlu kılmıştır.

Bireysel Başvuru Hangi Durumlarda Söz Konusudur?

İnsan haklarının ihlali söz konusu olduğunda tüm yargı yollarının denendiği ancak sonuç alınamadığı durumlarda bireysel başvuru yapmak mümkündür.

Yaşama hakkı, din ve vicdan hürriyeti, mülkiyet hakkı, eğitim ve öğretim hakkı ve ödevi, ayrımcılığın yaşanması, temel hak ve hürriyetlerin korunması, adil yargılanma hakkı ve daha pek çok benzer durumların ihlalinde son durak Bireysel Başvurudur.

Bireysel başvuru, Anayasa Mahkemesine şahsen ya da yazılı olarak yapılabilir. Ayrıca Anayasa Mahkemesine gönderilmek üzere yurt dışı temsilciliklerine ya da diğer mahkemelere de başvuru yapılabilir.

E-Devlet Kapısı Üzerinden Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Sorgulama

www.turkiye.gov.tr (e-Devlet Kapısı) adresine T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi kullanılarak giriş yapılması gereklidir.

• Sistemin ana sayfasında bulunan arama butonuna” bireysel başvuru sorgulama ”yazmalısınız.

• Yeni sayfada çıkan ”Anayasa Mahkemesi /Bireysel Başvuru” butonuna tıklamalısınız.

• Böylelikle başvuru sorgulama işlemini yapabilir, daha önceki yaptığınız başvuruların durumunu öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın