Akedaş Bireysel Abonelik Fesih Başvurusu


Tarih boyunca pek çok icat ile tanışan ve bu yenilikler yardımıyla hayatını kolaylaştıran insanoğlu, elektriğin bulunmasıyla bambaşka bir boyuta erişmiştir. Yaşamın neredeyse her alanında bir imzası bulunan elektrik, evlerden iş yerlerine, ulaşım araçlarından fabrikalara kadar pek çok alanda hüküm sürmektedir. Elektrik gibi sıra dışı bu buluşu insanlara ulaştırmak için de bazı şirketler ve kuruluşlar meydana getirilmiştir. Mevcut elektriği daha verimli kullanmak ve enerji seviyesini arttırmak için harekete geçen bu kurumlardan birisi de AKEDAŞ’dır.

AKEDAŞ HAKKINDA KISACA BİLGİ

Akedaş, enerji sektöründe yatırım yapmak isteyen iş adamları tarafından faaliyete geçirilen özel bir elektrik tedarik şirketidir. 1997’de Kahramanmaraş ve Adıyaman kentlerinde enerji tedariği ihalesi için kurulan Akedaş, Dağıtım ve Perakende Lisansı’nı almasıyla birlikte 2011 yılının başında faaliyetlerine başlamıştır. İhtiyacı olan elektriği Akedaş üzerinden tedarik etmek isteyen vatandaşlar bu kuruma başvurarak enerji hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. Ayrıca mevcut aboneliği fesih etmek isteyen vatandaşlar e-Devlet sistemine giriş yaparak üyeliklerini sonlandırabilmektedirler.

E-DEVLET HAKKINDA

Resmi kurum ve kuruluşlar ile ilgili olan işlemleri internet üzerinden gerçekleştirmek amacıyla devlet tarafından uygulamaya konulan sanal hizmet sistemine e-Devlet adı verilmektedir. Askerlik işlemlerinden vergi ödemesine, adli sicil kaydı sorgıulamadan sınav sonuçlarını görüntülemeye kadar pek çok hizmeti içinde barındıran e-Devlet, insanların gündelik ve sosyal hayatlarını daha kolay hale getirebilmektedir. Bu sistemin sunduğu hizmetlerden birisi de Akedaş Bireysel Abonelik Fesih Başvurusu işlemidir. E-Devlet sistemini kullanabilmek için herhangi bir üyelik ya da resmi başvuru zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu sistemi kullanmak isteyen vatandaşlar mevcut TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi yardımıyla giriş yapabilmektedirler.

ŞİFRE NASIL ALINIR?

Sistem içerisinde yer alan bilgileri korumak için e-Devlet girişlerinde şifre girmek zorunludur. Söz konusu şifreyi alabilmek için herhangi bir PTT şubesine başvurmak yeterlidir. Bu sistemin uygulanmaya başladığı ilk zamanlarda kapalı zarf içerisinde verilen e-Devlet şifresi, günümüzde başvuru yapan bireylerin cep telefonlarına kısa mesaj (sms) yolu ile iletilmektedir.

E-DEVLET ÜZERİNDEN FESİH BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

  • İnternet tarayıcısının arama bölümüne türkiye.gov.tr yazılarak giriş sayfasına gelinir
  • TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi yardımıyla sisteme giriş yapılır
  • Açılan ana sayfanın en üst bölümünde yer alan ‘arama’ kutucuğuna ‘AKEDAŞ Bireysel Abonelik Fesih Başvurusu’ yazılarak açılan başlığa tıklanır
  • Bu adımların ardından sistemin yönlendirdiği sayfada mevcut başvuruyu sonlandırma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.
  • Ayrıca ilgili belgeyi çıktı alabilmek için de sayfanın sağ tarafında bulunan ‘yazdır’ butonuna tıklamanız yeterlidir

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 5 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın