Aile Hekimi Sorgulama Sistemi


Aile hekimi sorgulama e devlet üzerinden yapılabiliyor. Günümüzde pek çok işlem gibi aile hekimi sorgulaması da e-Devlet kapısı üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. Peki, insanlar aile hekiminin kim olduğunu nasıl öğrenecekler? 2010 yılından beri uygulanan Aile Hekimliği uygulamasında, adrese dayalı sistem var. Bununla beraber adres değişikliği, aile hekiminin yoğunluğu ya da vatandaşın isteği sebebiyle değişiklik olabilmektedir. Şimdi aile hekimi sorgulama nasıl yapılır, adım adım gidelim.

Aile Hekimi Sorgulama e-Devlet
Aile Hekimi Sorgulama e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi Sorgulama Sistemi

Aile hekimi sorgulama sisteminden faydalanmak için, e-Devlet kapısına girmek gerekir. Bunun için, vatandaşın e-Devlet şifresine sahip olması gereklidir. E-Devlet şifresine, PTT şubelerinden, 2-3 TL karşılığında sahip olunabiliyor. Vatandaş, e-Devlet’e şifresiyle giriş yaptıktan sonra, ana ekrandaki arama kutusuna, aile hekimi sorgulama sistemi yazabilir. En kolay yöntem budur. Sorgulama sonunda, aile hekimi sorgulama ile ilgili sonuçlar listelenecektir.

Aile Hekim Bilgisi Sorgulama
Aile Hekim Bilgisi Sorgulama

 

Aile Hekimini Öğrenmek

Aile hekimini öğrenmek için, online hizmet veren e-Devlet sitesinden faydalanılabiliyor. Vatandaş, aile hekimi sorgulama TC ile aynı zamanda kendi e-Devlet şifresiyle yaptığından tamamen güvenlidir. Vatandaş, sıralanan sonuçlardan ilgili olanı tıklayarak, aile hekimi sorgulama ekranına ulaşabilir. Burada, vatandaş, sistem tarafından kendisi için görevlendirilmiş aile hekimini görebilir. Burada hem kendisini hem de ailesinin diğer fertlerini de görebiliyor.

Aile Hekimi Sorgulama Sistemi

Aile hekimi sorgulama sisteminde, vatandaş aile hekimini ve görevli olduğu sağlık ocağını görebiliyor. Aile hekimi sorgulama ile şu bilgilere ulaşılabiliyor;

  • Aile Hekiminin Adı ve Soyadı
  • Aile Hekiminin Görevli Olduğu Sağlık Ocağı
  • Aile Hekiminden Faydalanan Diğer Kişilerin İsim ve Soy İsimleri
  • Aile Hekiminin Açık Adresi ve İletişim Bilgileri

Bu bilgilere ulaşabilen kullanıcı ayrıca aile hekimi sorgulama sistemi üzerinden aile hekimini değiştirebilir.

Aile Hekimi Değiştirmek

Vatandaşlar, e-Devlet üzerinden aile hekimlerini öğrenebiliyorlar. Bununla birlikte, aile hekimini değiştirmek isteyen vatandaşlar, e-Devlet üzerinden, e-Nabız sistemine kayıt yaptırmalılar. E-Nabız sisteminden, aile hekimi değişikliği talebinde bulunmak oldukça kolaydır. Vatandaş, kişisel bilgilerinin olduğu sayfaya ulaşır ve aile hekimi ile ilgili değişiklik talebini sisteme girer. Ancak bunun bazı koşulları vardır. İlk olarak aile hekimi, 3 ayda 1 defa değiştirilebilir. Ayrıca, yeni tercih edilecek aile hekiminin baktığı hasta sayısının 4000’inin altında olması gereklidir.

Aile Hekimi Sorgulama TC İle
Aile Hekimi Sorgulama TC İle Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi İçin Kayıt

Aile hekimi için kayıt gerekiyor mu? Bu da vatandaşların merak ettiği bir konudur.

Aile hekimliği 2010 yılından beri yürürlükte olan bir sistemdir. Aile hekimliği, adrese dayalı sistem üzerine inşa edilmiştir. Bundan dolayı, insanların aile hekimliği için kayıt yaptırmasına gerek yoktur. Ancak bazı istisna durumlar vardır. Vatandaş, aile hekimi sorgulama sistemi üzerinden aile hekiminin olmadığını ya da eski adresinde olduğunu gördüğünde, kayıt yaptırması gereklidir. Kayıt işlemi sadece adres değişikliğinde söz konusu olmaktadır. Bu durumdaki vatandaşlar, yeni taşındıkları yerdeki toplum sağlığı merkezlerinden, aile hekimi talep formunu doldurmalıdırlar. Aile hekimi başvurusunda bulunan vatandaş, sonucu e-Devlet üzerinden takip edebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 10 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın