Ahmet Yesevi Üniversitesi Transkript Sorgulama Nasıl Yapılır?Ahmet Yesevi Üniversitesi transkript sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem için e-Devlet şifresi ve kimlik numarası yeterlidir.

Transkript Nedir?

Transkript üniversite eğitimi boyunca alınan dersleri ve derslerdeki kalma-geçme durumunu gösteren bir belgedir. Çeşitli iş başvurularında ve bazı resmi kurumlarda bu belge vatandaşlardan istenmektedir. Bu belgeyi e-Devlet üzerinden almak kolay ve hızlı bir işlemdir.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Transkript Sorgulama
Ahmet Yesevi Üniversitesi Transkript Sorgulama

E-Devlet Üzerinden Transkript Alımı Yapılabilir mi?

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından sağlanan e-Devlet hizmetleri arasında yer alan “Transkript Sorgulama” işlemi sayesinde öğrenci işleri ile uğraşmadan, kendi başınıza transkript belgenizi alabilirsiniz. Böylece zamandan ve masraftan tasarruf etmiş olursunuz.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Transkript Sorgulama e-Devlet
Ahmet Yesevi Üniversitesi Transkript Sorgulama e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Transkript Nerelerde Kullanılır?

Transkript belgesi iş başvurusunda ve çeşitli kurumlarda gerçekleşen resmi işler için istenmektedir. Böyle bir durumda Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin e-Devlet sayfasına girerek transkript belgenizi alabilirsiniz.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Transkript Sorgulama Nasıl Yapılır?
Ahmet Yesevi Üniversitesi Transkript Sorgulama Nasıl Yapılır?

Adım Adım Transkript Alma Rehberi:

Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrencileri ve mezunları e-Devlet üzerinden transkript sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Transkript alma işlemi için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir.

1) e-Devlet sitesine giriş yapınız. e-Devlet sistemine giriş yapmak için kimlik numarası ve e-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa en yakın postaneden e-Devlet şifresi alabilirsiniz.

2) e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ekranda yer alan “Kurumlar” kısmına tıklamanız gerekmektedir. Kurumlar kısmında e-Devlet hizmeti veren tüm kuruların ismi bulunmaktadır.

3) Kurumlar kısmına girdikten sonra önünüze çıkan ekrandan “Üniversiteler” yazan yere tıklamanız gerekmektedir. “Üniversiteler” kısmında e-Devlet platformu üzerinden işlem gerçekleştirebileceğiniz bütün üniversiteler yer almaktadır. Üniversiteler kısmı ekranın ortasında harflerin üzerinde yer almaktadır.

4) Üniversiteler kısmında yer alan üniversiteler arasından “Ahmet Yesevi Üniversitesi”ni seçmeniz gerekmektedir. Bu kısımda Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından sağlanan tüm e-Devlet hizmetleri bulunmaktadır. İsim sırasına göre yerleştirilen üniversiteler arasından Ahmet Yesevi Üniversitesi’ni seçiniz.

5) Ahmet Yesevi Üniversitesi e-Devlet sayfasına geldikten sonra burada yer alan hizmetler arasından “Transkript Sorgulama” hizmetini seçmeniz gerekmektedir. Sistemin yoğunluğuna bağlı olarak transkript sorgulama işlemi otuz saniye ile üç dakika arasında zaman alır.

6) Transkript sorgulama hizmetinde yer alan bilgileri kontrol ettikten sonra sitenin sağ üst tarafında bulunan “Yazdır” seçeneği ile belgeyi yazdırabilirsiniz. Böylece transkript belgesini istenilen kuruma teslim edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 27 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın