Ahmet Yesevi Üniversitesi Transkript Doğrulama Nasıl Yapılır?


Eğitim sistemi yıllar içinde değişip gelişebiliyor ancak yıllardır not sistemleri aynı şekilde işlevini sürdürüyor. Üniversite dönemine kadar not uygulamaları karne sistemi üzerinden yapılırken üniversitede notları takip ve kontrol etmek için transkript sistemi kullanılıyor.

Transkript Nedir?

Üniversite kurumlarında öğrencilerin not bilgilerini bulunduran belgeler, transkript olarak tanımlanır. Üniversite dönemi içinde kullanılan bir karne olarak değerlendirilebilir. Bu belge, öğrencinin okul dönemi içinde ve sonrasında ihtiyaç duyacağı bir dokümandır. Okuduğu okula, bölümüne, aldığı derslere, not ortalamasına, eğitim diline dair bilgiler içerir.

Transkript Nedir?
Transkript Nedir?

Transkript Ne İşe Yarar?

Transkript belgesi, ulaşım araçlarında kullanılan kartlara başvuru yapmak ve çıkartmak için kullanılabilir. İndirimli ücretlendirmeden yaralanmak isteyen öğrencilerin, öğrenci olduklarına dair bir belge göstermeleri şarttır. Bunun yanında transkript; burs, staj, yüksek lisans ya da doktora başvurularında da gereklidir. Aynı zamanda askerlik işlemleri için de istenen belgeler arasında sayılabilir.

Transkript Ne İşe Yrar?
Transkript Ne İşe Yrar?

Transkript Nasıl Alınır?

Transkript belgesini almak için eğitim gördüğünüz okulun öğrenci işlerine ya da bilgi sistemine başvurabilirsiniz. Bunun yanında, bazı üniversiteler e-Devlet üzerinden de transkript belgesine ulaşım şansı veriyor. İlk olarak Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin başlattığı bu uygulama yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlamıştır. Hızlı ve kolay bir yol izleyerek transkript belgesinin doğrulaması ve sorgulaması yapılabilmektedir.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Transkript Sorgulama
Ahmet Yesevi Üniversitesi Transkript Sorgulama

Ahmet Yesevi Üniversitesi Transkript Doğrulama Nasıl Yapılır?

Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde eğitim görmüş veya görmeye devam eden öğrenciler transkriptlerini e-Devlet üzerinden alabilirler. Ahmet Yesevi Üniversitesi bu kolaylığı ilk olarak sunan üniversitedir. İlk olarak öğrenciler T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile sisteme giriş yapmalıdırlar. Bir şifreleri bulunmuyorsa herhangi bir PTT şubesine gidip şifre alabilirler. Bu hizmet sisteme giriş yapmadan verilmez. Daha sonrasında transkript doğrulaması yapmak için izlenmesi gereken yol şu şekildedir:

  • Ana sayfa üzerinde göreceğiniz “Kurumlar” seçeneğini seçin.
  • Sayfa içindeki bölümlerden biri olan “Üniversiteler” bölümüne tıklayın.
  • Üniversite isimlerinin listesi içerisinden “Ahmet Yesevi Üniversitesi”ni bulun.
  • Dört farklı seçenekten biri olan “Transkript Doğrulama” seçeneğine tıklayın.
  • Bilgilendirme yazısını okuyup onayladığınızı belirtin ve istenen bilgileri eksiksiz tamamlayın.
  • Bu adımdan sonra transkriptinize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 13 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın