Adli Sicil Kaydı Sorgulama - E-Devlet Türkiye

Adli Sicil Kaydı SorgulamaE-Devlet sisteminin kolaylıklarından biri de adli sicil kaydı diğer bir adı ile sabıka kaydı sorgulamadır. Bu belgeyi internet sisteminden elde edebilir, üzerindeki barkod numarasını kullanarak adli sicil kaydı doğrulama yoluyla işlemlerinizi yapabilirsiniz.

E-Devlet sistemi kamu kuruluşları ile olan pek çok işinizde kullanabileceğimiz bir sitedir. Tek bir seferde çok önemli işlemleri bu sistem sayesinde kolayca yapabilirsiniz.

Adli Sicil Kaydı Ne Demektir?

Adli sicil kaydı, kişilerin sicilini yani geçmişte suç işleyip işlemediğini gösteren belgedir. Yaşamınızın her aşamasında karşımıza çıkabilir. Bu yüzden sabıka kaydının temiz olması çoğu işte önünüzü açan değerlerden biridir.

Sabıka Kaydına Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyarız?

Bu belge genelde iş alımlarında, burs ve yurt başvurularında, yükseköğretim kayıtlarında, vakıf ve dernek üyelik başvurularında, ehliyet alımı sırasında istenmektedir. Ayrıca adli sicil kaydı, suç işleyen kişilerin cezasını belirlemede başvurulan önemli bir kriterdir.

Adli Sicil Kaydı Sorgulama İşlemi e-Devlet Kapısı Üzerinden Nasıl yapılır?

  • www.tukiye.gov.tr adresine T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapılır.
  • E-Devlet Kapısı (turkiye.gov.tr), ana sayfasındaki arama butonuna “Adli Sicil Kaydı Sorgulama“ yazarak Adalet Bakanlığı/Adli Sicil Kaydı Sorgulama sayfasına girebilirsiniz. Üç aşamalı bir işlemden sonra adli sicil kaydı sorgulama yapabilirsiniz.
  • Birinci aşama onay formu: Bu sayfada karşınıza altı maddeden oluşan bilgilendirme yazısı çıkacaktır. İşleminize devam edebilmek için bu yazıyı okuyup, yazıyı kabul ettiğinize dair kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir. İşaretledikten sonra ”Devam Et” butonuna basarak ikinci aşamaya geçebilirsiniz.
  • İkinci aşama sorgulama formu: bu sayfada doldurulması gereken kısımları doldurup, ”Sorgula” butonuna basarak üçüncü aşamaya geçebilirsiniz. Burada istenen bilgiler; kurum türü, belgenin neden verileceği ve belgenin nereye verileceğidir.
  • Üçüncü aşama sorgulama sonucu: burada sabıka kaydınızı yani adli sicil kaydınızı görebilir ve bir çıktısını alabilirsiniz.

Adli sicil kaydınızı sadece e-Devlet üzerinden değil, adliyelerde bulunan adli sicil müdürlüklerinden de ücretsiz temin edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Adli Sicil Kaydı Sorgulama (3 Yorum)