Adıma Tescilli Araç Sorgulama (Gerçek Kişi) Nasıl Yapılır?


E-Devlet sistemi üzerinden adıma tescili araç sorgulama yapmak için hızlı ve pratik bir yol izlemeniz gerekiyor. Emniyet adıma tescilli araç sorgulama hizmetinden yararlanmak için ilk yapmanız gereken T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapmak olacaktır. Eğer henüz bir şifre almadıysanız e-devlet adıma tescilli araç sorgulama hizmetini alamazsınız. Bunun için en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile beraber giderek bir şifre oluşturmalısınız.

Adıma Tescilli Araç Sorgulama Hizmeti Ne İçin Kullanılır?

Adıma tescilli araç sorgulama hizmeti, Emniyet Genel Müdürlüğü bilgi sistemi dahilinde bulunan adınıza kayıtlı tescilli araçları sorgulamanızı sağlar. Bu hizmet yardımı ile sağlıklı ve doğru bir sorgulama yapabilirsiniz.

Adıma Tescilli Araç Sorgulama
Adıma Tescilli Araç Sorgulama

Adıma Tescilli Araç Sorgulama (Gerçek Kişi) Nasıl Yapılır?

E-devlet adıma tescilli araç sorgulama hizmeti gerçek ve tüzel kişi olarak iki seçenek üzerinden yapılmaktadır. Gerçek kişi seçeneği ile yapacağınız sorgulama için izleyeceğiniz yol şu şekildedir:

  • Ana sayfa üzerinde yer alan “Kurumlar” seçeneğini seçin.
  • Açılan sayfada karşınıza çıkacak “Emniyet Genel Müdürlüğü” sayfasına tıklayıp yeni bir sayfa açın.
  • Sunulan hizmetler içinde “Trafik” bölümünün alt seçimlerinden biri olan “Adıma Tescilli Araç Sorgulama (Gerçek Kişi)” hizmetine tıklayın.
  • Önünüze çıkacak sayfada adınıza kayıtlı olan tescilli araç ya da araçların listesi çıkacaktır.
E Devlet Adıma Tescilli Araç Sorgulama
e-Devlet Adıma Tescilli Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşlem yaptığınız sayfadan ayrılmadan tüzel kişi için araç sorgulaması da yapabilirsiniz.

Sorgulama Yapmak için Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Emniyet adıma tescilli araç sorgulama hizmeti, e-Devlet sistemine giriş yapmadan kullanılamayan bir uygulamadır. Bu nedenle sisteme giriş yapmak için gerekli şifre bilgisine sahip olmak gerekir. Eğer şifre almanız gerekiyorsa en yakın PTT şubesinden gerekli yardımı isteyebilirsiniz.

Emniyet Adıma Tescilli Araç Sorgulama
Emniyet Adıma Tescilli Araç Sorgulama

Adıma Tescilli Araç Sorgulama Neden Yapılmalıdır?

Yeni bir araç almış ya aracıyla ilgili yenileme ve sorun yaşayan vatandaşların tescilli araç sorgulama hizmetinden faydalanarak olan veya olma ihtimali olan pürüzleri yok etmesi mümkündür. Bu hizmet ile araç üzerinde borç ya da haciz olup olmadığını teyit edebilirsiniz. Sahip olduğunuz araçla ilgili tüm bilgilere adıma tescilli araç sorgulama hizmeti ile ulaşma şansınız bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 12 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın