Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama - E-Devlet Türkiye

Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi SorgulamaAçık öğretim liseleri bir şekilde eğitim hayatına devam edememiş ya da devam zorunluluğu olan eğitim kurumlarına belli nedenlerden dolayı gidemeyecek olan kişiler için uzaktan eğitim birimleridir. Ayrıca engelliler, tutuklular, askeri görevlerini yapanlar da bu eğitim kurumlarından yararlanabilir.

E- Devler kapısı, Açık Öğretim Lisesi öğrencileri için gerekli olan öğrenci belgesi, mezuniyet belgesi, öğrenci durum belgesi gibi belgeleri istedikleri yerden ve istedikleri vakit alabilme özgürlüğü tanımaktadır. Ayrıca belgeyi götürdükleri kurumlar da güvenilir e- Devlet sistemi sayesinde öğrenci bilgilerini doğrulayacaklardır.

Bu sistem, insanlara zaman ve mekân tasarrufu sağlamaktadır.

Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Nedir?

Açık öğretim liselerine yeni kayıt yaptıran öğrenciler, açık öğretim lisesinde okuduklarına dair öğrenci belgelerini alamamaktadırlar. Yeni kayıt yaptıran öğrencilere öğrenci belgesi yerine geçecek olan öğrenci durum belgesi verilmektedir. Bu belgeyi öğrenci belgesi isteyen kurumlara göstererek işlemlerini yaptırabilirler.

Öğrenci durum belgesi, askerlik tecili için, burs başvurularında, yurt başvurularında, iş başvurularında, öğrencinin devletle olan birçok işinde gerekli olan bir belgedir.

Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Nereden Temin Edilir?

Açık öğretim liseleri öğrenci belgesi sorgulama işlemi için bulunduğunuz yerdeki açık öğretim irtibat bürolarına dilekçe ile başvurabilir ya da işlemi, e-Devlet Kapısı üzerinden online yapabilirsiniz.

Açık öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama İşlemi e-Devlet Kapısı Üzerinden Nasıl Yapılır?

Açık öğretim Lisesi öğrenci durum belgesi sorgulama işlemleri için T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi yeterlidir. E- Devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden edinebilirsiniz.

  • www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.
  • Sağ üst köşede yer alan ” Sisteme Giriş Yap” butonuna T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapılır.
  • Ana sayfadaki arama butonuna “açık öğretim liseleri öğrenci durumu sorgulama ” yazarak sorgulamayı yapacağınız sayfaya ulaşabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise kurumlar kısmından Milli Eğitim Bakanlığı sayfasına girerek istediğiniz bölüme ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın