Açık Öğretim Liseleri Mezuniyet Belgesi Sorgulama - E-Devlet Türkiye

Açık Öğretim Liseleri Mezuniyet Belgesi SorgulamaAçık Öğretim Liseleri örgün öğrenime belli nedenlerde gidemeyen ya da eğitimini yarıda bırakmış kimselerin okuduğu lisedir. Eğitim, uzaktan verilir. Öğrenciler, sınavdan sınava bir çatı altında toplanır.

Günümüzde öğrenciler, öğrenim bilgilerine (sınıfı, okulu, bölümü, başarı durumu, mezuniyet durumu gibi ) e-Devlet Kapısı üzerinden ulaşabilir.

Açık Öğretim Liseleri Öğrencileri e-Devlet Kapısı Üzerinden Hangi Hizmetleri Alabilirler?

E-Devlet Kapısı ile bürokrasi ortadan kalkmış, öğrenciler pek çok işlerini hızlı ve güvenilir yollardan yapmaya ve takip etmeye başlamışlardır.

E- Devlet kapısı sisteminde, Açık öğretim Liseleri öğrenci belgesi sorgulama ve doğrulama, mezuniyet belgesi sorgulama ve doğrulama işlemleri yapılabilir; ayrıca eğitimleri sırasında asker alım yaşına gelen öğrenciler, tecil işlemleri için açık öğretim liseleri hizmete özel öğrenci durum belgesi (ek-C2) sorgulama ve doğrulama işlemlerini de yapabilirler.

Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için T.C kimlik numarasına ve e-Devlet şifresine ihtiyaç vardır. E-Devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden kolaylıkla alabilirsiniz.

Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Mezuniyet Belgesi Nereden Alınır?

Açık Öğretim Liseleri örgün öğrenimde olduğu gibi 4 yıl (8 dönem) eğitim vermektedir. Eğitimini başarı ile tamamlayan öğrenciler mezuniyet belgelerini bulundukları bölgedeki Halk Eğitim Merkezlerine dilekçe ile başvurup alabilirler. Ya da e-Devlet kapısı üzerinden öğrenci mezuniyet belgesi sorgulama işlemi yaparak elde edebilir, belgede yer alan barkod numarası ile resmi işlemlerinde kullanabilirler.

Açık öğretim Liseleri Öğrenci Mezuniyet Sorgulama İşlemi e-Devlet Kapısı Üzerinden Nasıl Yapılır?

Açık öğretim Lisesi mezuniyet sorgulama işlemleri için öğrencinin T.C kimlik numarası ve e- Devlet şifresine sahip olması yeterlidir.

  • www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.
  • Ana sayfada çıkan arama butonuna ”açık öğretim lisesi öğrenci mezuniyet belgesi sorgulama” yazılır.
  • T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi girilerek kimlik doğrulama işlemi yapılır.
  • Çıkan sayfada” Milli Eğitim Bakanlığı/ Açık Öğretim Liseleri Mezuniyet Belgesi Sorgulama “ butonuna tıklanır.
  • Yeni sayfada mezuniyet bilgilerinizi bulabilir ve belgenizin bir çıktısını alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın