Açık Öğretim Liseleri Hizmete Özel Öğrenci Durum Belgesi (EK-C2) Doğrulama


Açık öğretim Liseleri hizmete özel öğrenci durum belgesi yani EK-C2, askerlik yaşına gelmiş hala öğretim hayatına devam etmekte olan öğrencilere verilen bir belgedir. Kişinin öğrenim gördüğü okuldan alması ya da e-Devlet kapısından Açık Öğretim Liseleri hizmete özel öğrenci durum belgesi sorgulama işlemi yaparak oluşturması gerekmektedir.

Bu belgenin içeriğinde, öğrencinin yaşı, kaçıncı sınıfta okuduğu, okulu gibi bilgiler bulunmaktadır. Erkek öğrenciler lise, ön lisans, lisans grubunda 30 yaşına kadar; yüksek lisans, doktora gurubunda 35 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.

Açık Öğretim Liseleri Hizmete Özel Öğrenci Durum Belgesi (EK-C2) Doğrulama İşlemi Nedir?

Askerlik yaşınızın gelmesine rağmen Açık Öğretim Lisesinde öğrenim gördüğünüzü gösteren belge hizmete özel öğrenci durum belgesidir. Bu belgede eğitim durumu hakkında bilgileriniz yer almakta ve öğreniminizin halen devam ettiği bilgisi verilmektedir.

EK-C2 belgesi, kişinin öğrenimine devam edebileceğini gösteren, askerlik işlemini ertelemesi için gerekli olan belgedir. Doğrulama işlemi, bu belgenin doğruluğunun kanıtlandığı e-Devlet Kapısı hizmetidir.

EK-C2 Belgesini Nereden Alabiliriz?

Açık Öğretim Liseleri hizmete özel öğrenci durum belgesini, dosyalarınızın bulunduğu Halk Eğitim Merkezlerinden ya da Mesleki Eğitim Kurumlarından alabilirsiniz. Başka alternatif yöntem ise, e-Devlet Kapısından almanızdır. Burada oluşturduğunuz belgenin barkod numarasını ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak askerlik şubesinde, askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Doğrulama işlemi için e-Devlet şifresi gerekmemektedir.

Açık Öğretim Liseleri Hizmete Özel Öğrenci Durum Belgesi Doğrulama İşlemi e- Devlet Kapısı Üzerinden Nasıl Yapılır?

Bu işlem için Açık Öğretim Liseleri hizmete özel öğrenci durum belgesi (EK-C2) sorgulama işleminde edindiğiniz barkod numarası ve T.C kimlik numaranız yeterli olacaktır. Doğrulama işlemi için yapılacaklar aşağıda sıralanmıştır.

  • www.turkiyem.gov.tr (e-Devlet Kapısı) adresine girilir.
  • Ana sayfadaki arama butonuna ” açık öğretim liseleri hizmete özel öğrenci durum belgesi doğrulama” yazılır.
  • Karşınıza belge doğrulama sayfası açılacaktır.
  • Burada işleminizi başlatabilmek için elinizdeki barkod numarasını girmeniz yeterlidir.
  • Verilen adımları takip ederek doğrulama işlemini yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın