4B Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?


Çalışan anne adaylarının hizmetlerine başlama gününden itibaren doğum yapmasının hemen ardında ki süreç içerisinde doğum borçlanması hakkı bulunmaktadır. Bu doğum borçlanması genel olarak hamilelik izni denilen süreyi hizmetten saydırma durumuna denilmektedir. 4b doğum borçlanması nedir diyenler için kısaca doğum sonrası çalışmama günlerinin hizmete tabi tutulması olarak özetlenebilmektedir.

4B doğum borçlanması nedir?
4B doğum borçlanması nedir?

Doğum Borçlanmasına Kimler Başvurabilir?

Öncelikli olarak doğum yapan bir annenin 4b doğum borçlanması talebinde bulunabilmesi için sigortalı bir şekilde çalışması gerekmektedir. Buna ek olarak;

  • Hizmet akdinde bulunan kadınlar,
  • Bağımsız çalışan ancak sigortası ödenen kadınlar,
  • Kamu görevlisi kapsamında çalışan kadınlar,
  • Doğumdan sonra kendi adına prim ödenmeyen kadınlar,
  • Borçlandığı süre içerisinde çocuğu yaşayan kadınlar,

Bu haklarından yararlanabilme imkanına da sahiptirler.

4b Doğum Borçlanması Nedir?

4b diye tabir edilen kısım BAĞ-KUR’a kayıtlı kadınları kapsamaktadır. BAĞ-KUR dosyası tecilli olan kadınlar başvurularını bu alanla ilişkilendirilen bölümden gerçekleştirmesi gerekmektedir.

4B doğum borçlanması
4B doğum borçlanması

Doğum Borçlanması Süreleri Nasıl Hesaplanmaktadır?

Doğumdan önce ki 8 haftayı kapsayan doğumdan sonra da 3 haftayı birleştiren kadınların, toplamda 2 yıla kadar 4 b doğum borçlanması kapsamında değerlendirilebilmektedir. Buna ek olarak kadın 2’şer yıl toplamda 3 kez tekrarlayabilme hakkına da bu kanun ile sahiptir. Toplam 6 yıl borçlanma söz konusu hale gelebilmektedir. İlk doğumu yapan kadının 2 yıl dolmadan yeniden doğum yapması durumunda ise ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süreyle birlikte ikinci çocuğun dünyaya gelmesinden sonra ki süreçte de bu borçlanma hakkına tabi tutulmaktadır.

Doğum Borçlanması İçin Nereye Başvurulur?

Doğum izinleri, 4b doğum borçlanması nedir gibi unsurlardan yararlanmak isteyen kadınların öncelikli olarak birtakım başvuru sürecini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu süreçte; 5510 sayılı kanun çerçevesinde, 506 sayılı Kanun, 1479 sayılı Kanun ve 2926 sayılı Kanununa tabi sigortalı olma zorunluluğunu yerine getirmiş kişiler çalıştığı yerde bulunan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.

Doğum Borçlanmasında Hangi Belgeler İstenir?

Doğum borçlanmasında bazı şartlar olmakla birlikte bir belge talebinde bulunulmamaktadır. Bunun sebebi ise başvuru yapan kişinin hizmet kayıtları incelenmektedir. Bu hizmet kayıtlarında yer alan bilgiler belge niteliğinde olduğundan ekstra bir belge talebi bulunulmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın