4B Borç Durumu Nedir?


Devlet ve özel sektör dışında çalışan yani bir diğer anlamda kendi iş yerleri olan kişilerin emeklilik planlaması için kullandıkları sistem olan BAĞ-KUR, son düzenlemeler sonunda 4B hizmeti adını almıştır. Bu yeni hizmet sistemi ile akıllara çok fazla soru gelmiştir. 4B nedir, 4B borç durumu nedir, 4B borç durumu sorgulama nasıl yapılır gibi sorular gündemi meşgul etmektedir.

BAĞKUR hizmet dökümü 4B borç durumu, e-devlet kapısı üzerinden gerçekleşebilmektedir. BAĞ-KUR kapsamında prim ödeyen vatandaşlar, kendilerine ait 4B borç durumu bilgisine bu sistem aracılığıyla ulaşım sağlamaktadırlar.

4B borç durumu
4B borç durumu

4B Kimleri Kapsar?

4B hizmeti; bağımsız olarak kendisi için çalışan esnaf, tüccar, serbest meslek erbabı gibi meslek gruplarını kapsar. Bu meslekleri icra eden kişiler 4B hizmetine bağlıdırlar ve emeklilik işlemlerini bu hizmet kapsamında yapabilirler. BAĞ-KUR sigortalısı olarak tanımlanan kesim, yeni uygulanan bu sistem ile 4B’li olacaktır. Hizmetten yararlanan vatandaşlar 4B borç durumu hakkında bilgi edinmek için e-devlet uygulamasını kullanabilirler.

4B Borç Durumu Nedir?

4B hizmeti kapsamında yer alan meslek grupları içindeki vatandaşların sigorta primleri ve borçları hakkında bilgiye ulaşmasını sağlayan sisteme 4B borç durumu denir. Bu sistem içindeki bilgilere ulaşmak için de e-devlet hizmetlerinden biri olan BAĞKUR hizmet dökümü 4B borç durumu sorgulama kullanılmaktadır. Emekli olmak için tüm 4B hizmeti mensubu vatandaşları ilgilendiren bir uygulama hizmetidir.

BAĞKUR hizmet dökümü 4B borç durumu sorgulama
BAĞKUR hizmet dökümü 4B borç durumu sorgulama

BAĞKUR Hizmet Dökümü 4B Borç Durumu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet kapısı üzerinden 4B borç durumu sorgulama yapmak için ilk olarak sisteme giriş yapmanız gerekir. Sisteme kimlik numarası ve şifre ile kimliğinizi doğrulayarak girebilirsiniz. Eğer bir şifreniz bulunmuyorsa en yakın PTT şubesinden yeni bir şifre için talep oluşturabilirsiniz. Sistemi açan kullanıcıların izlemesi gereken adımlar şu şekilde olmalıdır:

  • Ana sayfa üzerinde yer alan “Kurumlar” menüsüne girin.
  • Bu menü içindeki alt bölümlerden biri olan “Sosyal Güvenlik Kurumu” sayfasına giriş yapın.
  • Açılan yeni sayfada kurumun sağladığı hizmetleri göreceksiniz. Liste içinden “4B Borç Durumu” seçeneğini seçin.
  • Seçim yaptıktan sonra açılacak sayfada kayıtlı olan 4B sicilinize dair tüm bilgileri görüntüleyebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın