4A(SSK) Sigortalılarının Kendini Bildirmesi Nedir? | E-Devlet Türkiye

4A(SSK) Sigortalılarının Kendini Bildirmesi Nedir?Kendi ekonomik özgürlüğünü eline alan aynı zamanda da çalışma hayatına adım atmış olan kişilerin sigortalı çalışma hakkı ve zorunluluğu bulunmaktadır. İş yerlerinin de sigortalı işçi çalıştırması zorunlu olduğundan işe giren kişilerin ‘sigortalı işe girdim’ diyerek kendisini ve sigortasını göstermesi önemli bir zorunluluktur.

Neden Sigortamı Göstermeliyim?

Sigortalı işe girenlerin aynı zamanda da 4a sigortalıların kendini bildirmesi devlet tarafından önemli bir şekilde takip edilmektedir. Gerekli haklarınızdan ve bu hakların faydalarından yararlanabilmeniz için bu işlemi mutlaka gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

4a sigortalının kendini bildirmesi ne demek?
4a sigortalının kendini bildirmesi ne demek?

4A Sigortalı Nedir?

4a sigortalı kişiler eski adı ile primlerinin SSK’ya ödenmesi durumunda bu kapsamda yer almaktadır. 5510 numaraları yasa gereği bu alanda çalışan ve sigortaları SSK ile ödenen kişiler 4a kapsamında ki sigortalı kişilerdir. Ancak bu kapsamda yer alan kişilerin sigortalı işe girmesinin hemen ardından gerekli kurumlara bu durumu bildirmesi gerekmektedir.

4A Sigortalılar Nasıl Tecil Edilir?

Sigortalı işe giren kişilerin öncelikli olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmesi gerekmektedir. 4a sigortalının kendini bildirmesi ne demek diyorsanız eğer bu tam da sizi kayıtlar üzerinde sigortalı gösteren önemli bir işlem olduğunu unutmamanız gerekir.

4A Sigortalılar Ne Zaman Kendini Bildirmesi Gerekmektedir?

İşe girdiğiniz günden itibaren ve sigortanızın yattığı günden itibaren 1 ay içerisinde bu bildirmeyi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. 1 ay içerisinde yapılması ise oldukça önemli olup; sonrasında olumsuz durumların doğmaması için gerekli bir şart olarak da değerlendirilebilmektedir.

4A Sigortalı Kendini Bildirme Başvurusu

İnternet dünyasının pek çok avantajı yine bu alanda da oldukça dikkat çekmektedir. Eskiden pek çok kurum kurum dolaşmanız gerekmekteydi. Ancak şimdi e-devlet kapısı üzerinden veya da internette yer alan link üzerinden başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.SSK 4a sigortalının kendini bildirmesi

4A Sigortalı Başvurusunda Ne İstenmektedir?

Başvuru yaparken oldukça basit ancak önemli birkaç soruyu doğru yanıtlamanız gerekmektedir. Bu sorular;

  • Çalıştığınız Yer
  • Çalıştığınız yerde ki unvanınız
  • Adınız, soyadınız,
  • İşe başlama tarihiniz,
  • İl ve ilçeniz

olmak üzere sıralanmaktadır. Daha sonrasında ise gerekli incelemeler ve tespitler sonrasında kaydınız tamamlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

4A(SSK) Sigortalılarının Kendini Bildirmesi Nedir? (3 Yorum)

  1. Biz neden yardım alamadık,eşim bir aydır evde,ev kira,çocuk var,oldumu şimdi,sigorta yok,kime yardım ettiniz suriyelileremi,dışarı,çıkmayin,biz ne iyecez,faturalar duruyor, para yok👏size,bundan sonra oyumuzda size vermem,yardim topladınız kime belli değil gerideki çocuklar ne iyecek hiç duşünmedinizmi yazıklar olsun ibb kartta 100TL yükleniyor lanet olsun oparaya siz yaşayın parayile böylemi sahip çıkıyorsunuz garibanlar👍