4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti Nasıl Yapılır? - E-Devlet Türkiye

4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti Nasıl Yapılır?4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti nedir, 4A kapsamında sigorta tescil kaydı nedir? sorularının cevabını detaylı olarak yazımızda inceleyebilirsiniz.  4A sigortalı tescil kaydı tespiti sorgulama işlemleri için öncelikle e-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. E-Devlet üyelik şifreniz yoksa nüfus cüzdanınızı beyan ederek PTT şubelerinden 2 TL karşılığında şifrenizi temin edebilirsiniz.

Sigorta Tescil Kaydı Nedir?

Sigorta tescil kaydı terimi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kişilerin sigorta durumlarını öğrenmelerini amaçlamaktadır.

4A Sigortalı Sicil Kaydı Tespiti Nedir?
4A Sigortalı Sicil Kaydı Tespiti Nedir?

4A/4B/4C Kavramı Nedir?

Eski adıyla Sosyal Sigortalar Kurumu çalışanları, 4A; Emekli Sandığı çalışanları, 4B; BAĞ-KUR çalışanları, 4C olarak yapılan değişiklik ile Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında ayrılmıştır. Sosyal Sigortalar Kurumu çalışanları özel şirketlerin bünyesinde çalışan kişiler; Emekli Sandığı çalışanları terimi, kamuda çalışan kişiler; BAĞ-KUR terimi de serbest mesleki çalışma yapan kişiler için kullanılmaktadır.

Sigortalılık Durumu Nasıl Öğrenilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı tüm çalışanlar; sigortalılık durumlarını, sigortalarının ne zaman yatıp yatmadığı gibi durumları, sigortalarının aktiflik ve pasiflik durumlarını sigorta tescil kaydı tespiti ile kolaylıkla öğrenebilmektedir.

Sosyal Sigortalar Kurumu sitesi üzerinden sigortalı tescil kaydı tespiti yapılabiliyordu. Ancak yukarıda anlatılan değişiklikler neticesinde artık tescil kaydı tespiti e-Devlet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

4A Sigortalı Sicil Kaydı Tespiti
4A Sigortalı Sicil Kaydı Tespiti

4A Sigorta Tescil Kaydı Tespiti Sorgulama İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir? 

4A sigorta tescil kaydı; önceden Sosyal Sigortalar Kurumu çatısı altında bağlı olarak çalışan, ancak yapılan değişiklikler sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlanan ve 4A kapsamında çalışan kişiler için sigortalılık detaylarını içermektedir. SGK 4A sicil kaydı tespiti ve sorgulama işlemleri e-Devlet İnternet sitesi üzerinden kolaylıkla öğrenilebilir.

Sigorta Tescil Kaydı Sorgulama
Sigorta Tescil Kaydı Sorgulama

E-Devlet Üzerinden Sigorta Tescil Kaydı Tespiti

E-devlet üzerinden T.C. kimlik numaranızı ve sizin için belirlenen şifrenizi girerek sigorta tescil kaydı tespiti yapabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra “Kurumlar” kısmından Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünde yer alan 4A Sigortalı Sicil Kaydı Tespiti başlığını seçmeniz gerekmektedir. 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti başlığı altındaki bilgiler, sigortalının adı-soyadı, T.C. kimlik numarası, Doğum Tarihi, Anne – Baba adı ve SGK Sicil numarası detaylarını içermektedir. Bu sayfada yer alan bilgileri yazdırmanız mümkün olmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 28 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın