4A Hizmet Dökümü Nasıl Sorgulanır? | E-Devlet Türkiye

4A Hizmet Dökümü Nasıl Sorgulanır?4A Hizmet Dökümü Nasıl Sorgulanır?

 

E-devlet sistemi birçok resmi ve özel işlemi bünyesine taşıyarak vatandaşa kolaylık sağlıyor. Sigortalılık durumunu açıklayan 4A Hizmet Dökümü de e-devlet sistemi üzerinden detaylıca vatandaşın hizmetine sunulmaktadır. Peki, 4A hizmet dökümü nedir? 4A hizmet dökümüne ve sigortalı çalışma günü bilgilerine nasıl ulaşılır? Detayları yazımızda derledik.

 

4A Hizmet Dökümü Nedir?

 

SGK’ya (Sosyal Güvenlik Kurumu) bağlı olarak çalışanlar, kendileri için yapılan sigorta hakkında birçok sorunun yanıtını arıyor. E-devlet sistemi üzerinden hizmet veren 4A hizmet dökümü ile tüm sorular yanıtını buluyor. Sigortalı çalışılan gün sayısı, sigortalı olarak çalışmaya başlanılan tarih, farklı iş yerlerindeki sigortalı çalışılan gün sayısı, aylık ve yıllık bazda sigortalı çalışılan gün sayısı, ödenen sigorta pirimi, sigorta primi alt ve üst limitleri açılan sayfada detaylı şekilde listelenmektedir.

 

SGK’ya (Sosyal Güvenlik Kurumu) bağlı olan 4A (SSK) dahilinde çalışanlar, 4A hizmet dökümünün ilişkin detayları merak ediyor.

 

4A Hizmet Dökümüne (Sigorta Bilgilerine) Nasıl Ulaşılır?

 

Sigorta bilgilerine erişmek isteyen vatandaşlar, e-devlet sistemi üzerinden TC kimlik numarası ve e devlet şifreleri ile sisteme giriş yapmalılar.

 

Daha sonra karşınıza çıkan arama kısmına 4A hizmet Dökümü yazıp ara butonuna basın. Arama sonucunda karşınıza 4 işlem çıkacak. İlk sırada yer alan ‘Sosyal Güvenlik Kurumu/4A Hizmet Dökümü’ bağlantısına tıklayın.

 

Açılan sayfada sizi ‘Bu sayfada son 6 ay içerisindeki hizmet bilgileriniz gösterilmektedir’ ifadesi karşılayacak.

 

Aşağıda yer alan 4A SGK dökümünde ise sigorta durumunuzun geçmişi ve bugününe ilişkin tüm bilgiler yer almaktadır. Sigorta Kolu, Sigorta Statü, Sicil No, Meslek Kodu, İşyeri No, Ünite, Dönem, Belge kodu/basamak/derece, prime esas kazanç, sigortaya giriş tarihi, sigortadan çıkış tarihi gibi bilgiler SGK dökümünüzde detaylıca sunulur.

 

4A Hizmet Dökümü ile Sunulan Hizmetler

 

4A hizmet dökümü ile aşağıdaki bilgilere ulaşabilirsiniz;

– Sigortanıza ilişkin temel bilgiler

– Sigortalı olarak çalışmaya başladığınız ilk gün ve ilk iş yeri ile beraber, sigortalı olarak çalıştığınız son gün (çalışmaya devam edenler için sigorta priminin yatırıldığı son tarih görülür)

– Sigortalı olarak ne kadar süredir çalıştığınız

– Çalıştığınız iş yerlerinde hangi aylarda ne kadar sigorta primi yatırıldığı

– Sigortanızın ödenip ödenmediği bilgisi (prim yatırılan tüm ayları kontrol ederek bu bilgiye ulaşabilirsiniz)

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

4A Hizmet Dökümü Nasıl Sorgulanır? (4 Yorum)