4A Emeklilik Kaydı Nasıl Yapılır?


Sosyal Güvenlik Kurumu altında çalışan insanlar, kendilerinden istenilen şartları sağladıkları takdirde emeklilik hakkı kazanırlar. Emekli olmak için başvuru yapmak isteyenlerin, nasıl başvuru yapacağı ya da başvuruları nasıl sorgulayacağı ise bilinmesi gereken durumlardandır. 4A emeklilik kaydı nasıl yapılır?

Ne Zaman Emekli Olurum?

Çalışan kişilerin emekliliğe hak kazanmaları için gerekli olan bazı şartlar bulunmaktadır ve bu şartlar sigorta başlangıç tarihine göre değişiklik göstermektedir. 4A emeklilik koşulları aşağıda belirtilenlerin dolmasıyla sağlanmaktadır.

· Belirtilen gün

· Yaş

· Prim günü

4A emeklilik
4A emeklilik

Belirtilen koşulları sağlayan çalışanlar, emekli olmak için başvurularını yapabilirler. Başvuru işlemleri için de gerekli evraklar tamamlandığında başvuru evresi de tamamlanmaktadır. Emeklilik için başvuru dilekçesi, sigortalı çalışanın kayıtlı olduğu SGK merkezine teslim edilmelidir.

SGK üzerinden emekli olacaklar için gerekli evraklar;

  • Sigortalının işten ayrılma belgesi
  • Vergiden muafını belirten belge
  • Tahsis talep beyanı taahhüt belgesi

4A Emeklilik Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Her kurumla ilgili işlem yapılabilen e-Devlet üzerinden SGK 4A sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi PTT şubesinden alabilirsiniz. Şifreniz varsa aşağıda adım adım anlatacağımız bilgilerle 4A emeklilik kaydınızı sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

  • İlk olarak resmi e-Devlet sitesine giriş yapın. Kimliğimi doğrula kısmında giriş yaptıktan sonra, T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle sisteme girişinizi gerçekleştirin.
  • Sisteme giriş yaptığınızda, karşınıza “Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim?” şeklinde çıkacak olan arama butonuna tıklayın. Arama butonuna 4A emeklilik kaydı yazın ve arama yapın.
  • Belirtilen şartlar yerine geldikten sonra yaptığınız emekli kaydı burada görüntülenecektir. 4A emeklilik başvurusu yaklaşık 1 – 3 ay arasında sonuçlanmaktadır. Tüm gelişmeleri sizi yönlendirdiğimiz sayfadan takip etmeniz mümkündür.
4A emeklilik kaydı
4A emeklilik kaydı

SGK ya da e-Devlet resmi internet sitelerinden emekli olma tarihinizi de öğrenmeniz mümkündür. Emeklilik hesaplama yapmak isteyen kişiler bu resmi sitelerden kişisel bilgilerini girdikten sonra, emeklilik hesap tablosunu inceleyip, gerekli olan sorgu işlemlerini yapabilirler.

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik tarihiniz geldiğinde ne kadar emekli maaşı alacağınızı SGK resmi sitesinden sorgulayabilirsiniz. Sicil numarası, T.C kimlik no, nüfusa kayıtlı olunan il, baba adı ve doğum tarihi gibi bilgilerle SGK resmi sitesi üzerinden giriş yapmanız mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın