4A Emekli Aylık Bilgisi Belge Doğrulaması Nasıl Yapılır?


Uzun yıllarını çalışma hayatında geçirip emekli olma zamanı gelenlerin ve emekli olmayı hak edenlerin en çok merak ettiği konu emekli aylık bilgisi olmaktadır. Günümüz bilgi deposu olan internette en çok aranılan soruların başında emeklilik hesaplama ve 4A emekli aylık bilgisi gelmektedir.

Emekli Aylık Bilgisi
Emekli Aylık Bilgisi Sorgulama

Teknolojinin gelişmesi birçok alanda olduğu gibi resmi bilgilere ulaşmada da yeniliklere yol açarak vatandaşlara kolaylık sağlamıştır. E-Devlet sistemi, daha önceleri emekli bilgilerine ulaşmada yaşanan tüm sorunları ve zaman kaybını ortadan kaldırmaktadır.

e-Devlet uygulamasını kullanarak emeklilikle ilgili merak edilen konuları sorgulayıp öğrenebilir, kurumlara verilmek üzere resmi evrak ve durum belgeleri alabilir veya kurumlardan aldığınız belgeleri sistem üzerinde sunulan hizmetler vasıtasıyla doğrulayabilirsiniz.

Emeklilik Hesaplama
Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kimler e-Devlet Uygulamasını Kullanabilir?

e-Devlet uygulamasını Türk vatandaşı olan her birey kullanabilir.

4A Ne Demektir?

Eskiden Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) olarak kabul edilen sigortalı çalışanlar 5510 sayılı yasanın çıkması ve yürürlüğe girmesi ile birlikte 4A’lı çalışan olarak ifade edilmektedir.

4A Emekli Aylık Bilgisi Nereden Öğrenilir?

4A’lı olarak çalışan ve sigorta prim günlerini dolduran vatandaşlar emekli olmaya hak kazanırlar. Bu hakkı kazananlar e-Devlet platformu resmi sitesine girerek işlemlerini takip edebilirler. Sistemi kullanabilmek için öncelikle e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifresi PTT şubelerinden kişiye özel olarak alınmaktadır.

Sisteme girenler emekli aylık bilgisi, ne zaman emekli olunacağı, emeklilik hesaplama, 4A emeklilik kaydı, 4A emekli aylık bilgisi gibi konularda sorgulamalar yapabilir ve belge alabilirler.

4A Emekli Aylık Bilgisi
4A Emekli Aylık Bilgisi

Emekli Aylık Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

Emekli olmaya hak kazanmış veya emekli olması yakın olan kişiler T.C. kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak e-Devlet sistemine girerler. Site içi arama bölümüne 4A emekli aylık bilgisi, emeklilik hesaplama, belge doğrulaması gibi ihtiyaç duydukları ve öğrenmek istedikleri konuyu yazarak Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmetleri sayfasına ulaşırlar.

Burada yapılan seçim sonrasında sistem kullanıcıyı Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamasına yönlendirir. Kimlik bilgisinin doğrulanmasının ardından istenilen sorgu gerçekleşir. Kullanıcı talebine göre sorgulanan bilginin belgesi sistem üzerinden alınabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 4 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın