4A Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?


Erkeklerin askerlik borçlanması yapabildiği sigorta hizmeti kadınlar için de doğum borçlanması hakkı olarak var olmuştur. Doğum borçlanması hakkı, kadınların sigortasının başladığı ilk tescil tarihinden itibaren bulunmaktadır. 4A doğum borçlanması nedir?

4A Doğum Borçlanması Nedir?
4A Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum borçlanması, aslında bir hizmet borçlanması olarak adlandırılmaktadır. Kadın çalışanlara verilen; SSK, emekli sandığı ya da BAĞ-KUR ayrımı yapılmaksızın, sigorta başlangıç tarihinden itibaren doğan çocukları için yapılan gün borçlanmasının hizmet günü olarak eklenmesini sağlayan bir haktır. Statü fark etmeden bütün sigortalı kadınlar doğum borçlanması hakkını kullanabilirler.

Doğum Borçlanması Kaç Çocuk İçin Yapılır?

Kadınlar, doğum borçlanma haklarını en fazla 3 çocuk üzerinden kullanabilirler.

Doğum Borçlanması Kaç Gün Yapılır?

4a doğum borçlanması, sigortanın başlangıç tarihinden sonra doğmuş olan en çok 3 çocuk için yapılabilir. Doğumdan sonraki 24 aylık süreç içerisinde anne için herhangi bir prim ödemesinin olmaması koşuluyla doğum tarihi sonrası 24 aylık sürede borçlanabilir. Her çocuk için 720 günlük doğum borçlanması hakkı bulunmaktadır.

4A Doğum Borçlanması
4A Doğum Borçlanması

Doğum Borçlanması Şartları

  • Doğum borçlanma hakkını kullanacak kadının, doğumdan önce sigortasının başlamış olması gerekmektedir.
  • Doğumdan sonraki dönemde 24 ay süreyle prim yatırılmamış olması gerekmektedir.
  • Ayrıca doğacak çocuğun sağ olması ve süreç boyunca da hayatta olması gerekmektedir.

Doğum Borçlanması Başvurusu Nereye Yapılır?

4a doğum borçlanması başvurusu, hak sahibinin en son hizmetinin kayıtlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılmaktadır. Kurumun hesapladığı prim borcu, kişiye tebliğ edildiği tarih itibariyle 1 (bir) ay içinde ödenmesi gerekmektedir.

4A Doğum Borçlanması Başvurusu

e-Devlet Üzerinden Doğum Borçlanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK il müdürlükleri ya da sosyal güvenlik merkezine gitmek istemeyen kişiler, doğum borçlanma başvurusunu internet üzerinden e-Devlet sisteminde de yapabilirler. E-Devlet şifresi almak için en yakın PTT şubelerine gidebilirsiniz.

Eğer şifreniz varsa, öncelikle sisteme giriş yapın. Daha sonra hizmetler kısmında SGK’yı seçip, “SGK Borçlanma Hizmetleri” alanına gidin. SSK’ya bağlı sigortalı çalışanı olarak “4A Doğum Borçlanması Başvuru” menüsüne geçiş yapın. Açılan sayfada gerekli yerleri doldurarak, bilgilerinizi tamamladıktan sonra başvurunuzu sonlandırabilirsiniz. Sorgulama işlemini de yine bu sayfadan yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 5 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın