4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme Nedir?


Bu makalemizde; iş göremezlik ödemesi nasıl alınır, iş göremezlik ödemesi görme nasıl yapılır, iş göremezlik ödemesi sorgulama nereden yapılır, iş göremezlik ödemesi hesaplama yaparken nelere dikkat edilmelidir gibi birçok SGK’lı çalışanın merak ettiği konulara değindik.

İş Görmezlik Ödeneği Nedir?

İş göremezlik ödeneği SGK’lı çalışanın iş kazası geçirmesi, hastalık yaşaması ya da doğum yapması halinde rahatsızlığının branşı olan doktora muayene sonucunda aldığı istirahat süresince devlet tarafından çalışamadığı günleri telafi etmek adına yatırılan ücrettir.

İş Göremezlik Ödemesi Sorgulama
İş Göremezlik Ödemesi Sorgulama

İş Göremezlik Ödeneğinden Faydalanmanın Şartları Nelerdir?

  • Sigortalı çalışanın istirahat raporu aldığı zaman sigortasının devam ediyor olması ve istirahatinin başladığı tarihte sigortasının sona ermemesi gerekmektedir.
  • İş göremezlik raporunun başladığı tarihten önce en az 1 sene içerisinde minimum 90 gün sigorta priminin bildirilmiş olması gerekir.
  • Yetkili hekim veya sağlık kuruluşlarından istirahat raporu almış olması gerekir.

İş Göremezlik Ödemesi Nerelerden Yapılmaktadır?

Geçici iş göremezlik ödemesi anlaşmalı bankalar aracılığı ile yapılmaktadır.

İş Göremezlik Ödemesi Yapılıp Yapılmadığı Nereden Bakılır?

Her alanda işlerimizi kolaylaştıran e-Devlet uygulamasına T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak ve iş göremezlik ödemesi görme seçeneğine tıklayarak ödemenizi takip edebilirsiniz.

İş Göremezlik Ödemesi Hesaplama
İş Göremezlik Ödemesi Hesaplama

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadardır?

SGK’lı çalışanın hastalık, kaza veya doğum gibi bir olay geçirmesi halinde iş göremezlik ödeneğine yetkili doktor veya sağlık kurulu tarafından verilen istirahat raporu yazılması ile hak kazanılır. Raporun başlama tarihinden sonraki 3. günden başlar ve her gün için ödenek verilir.

Hastalık veya kaza sonucu verilen iş göremezlik ödeneklerinde yatarak yapılan tedavilerde günlük kazancın yarısı kadar ödenek verilirken, ayakta yapılan tedavilerde ise günlük elde edilen gelirin üçte ikisi kadar ödenek verilir.

İş Göremezlik Ödemesi Görme
İş Göremezlik Ödemesi Görme

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Almak İçin Nereye Müracaat Edilmelidir?

4/A sigorta statüsündeki sigortalıların iş göremezlik ödeneği alması için herhangi bir kuruma müracaat etmesi gerekmemektedir. Günümüzde bu işlemler elektronik ortamdan yapılmaktadır.

Sigortalı personelin istirahatte olduğu yani raporlu olduğu sürede çalışıp çalışmadığı işveren tarafından kuruma elektronik ortamda bildirilmelidir. Raporlu olduğu bildirilen çalışanın raporu bitmesi halinde hak ettiği iş göremezlik ödeneği bankaya aktarılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 9 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın