4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama Nasıl Yapılır? | E-Devlet Türkiye

4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama Nasıl Yapılır?4A/4B/4C muayene katılım payı sorgulama, muayene borcu sorgulama artık e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Muayene katılım payı5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda belirtilen sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için, genel sağlık sigortasına sahip olan kişiler tarafından bakmakla sorumlu olduğu tüm kişiler için ödeyeceği ücret miktarı olarak tanımlanmaktadır.

Muayene Katılım Payı Nedir?

Muayene katılım payı, muayene sonrasında eczaneler tarafından tahsil edilmektedir. Doktor veya diş hekimi tedavisi sonrasında oluşan muayene borcu kişilerin reçeteleri ile eczanelere müracaatı sonrasında sağlık sisteminde kolaylıkla görüntülenebilir.

Muayene Borcu
Muayene Borcu

Muayene Katılım Payı Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden aylık alan, gelir elde eden kişiler için muayene katılım payı muayene sonrasında alacakları ilk maaş üzerinden kesilmektedir. Özel hastanelerde muayene olan kişilerden alınacak olan muayene katılım payı muayene tutarına dahil edilerek tahsil edilmektedir.

Muayene katılım payı birinci kademe kurumlardan alınmamaktadır. Birinci kademe kurumlar aile hekimlikleri ve dispanserlerdir. Ancak diğer tüm kurumlarda gerçekleştirilen muayeneye göre kişiden muayene katılım payı tahsil edilmektedir.

Muayene Katılım Payı
Muayene Katılım Payı

Muayene Borcu Nereden Sorgulanır?

Muayene borcu sorgulama işlemleri herhangi bir kuruma başvurmaya gerek kalmaksızın e-Devlet üzerinden yalnızca şifre kullanarak görüntülenebilir. E-Devlet şifreniz bulunmuyorsa size en yakın PTT merkezinden 2 TL karşılığında şifre temin edebilirsiniz.

4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama 

4A/4B/4C muayene katılım payı sorgulama işlemleriniz için www.turkiye.gov.tr sayfasından ya da mobil uygulama üzerinden giriş yaparak ve belirli adımları izleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

  • e-Devlet anasayfasında bulunan “Kurumlar” sekmesinden tüm resmi kurumların hizmet detayına erişilebilmektedir. SGK ekranına bu kısımdan giriş yapabilirsiniz.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu ekranına girdiğinizde e-Devlet arayüzü ile erişilebilen tüm hizmetlerin dökümü istifadenize sunulacaktır.
Muayene Katılım Tutarı
Muayene Katılım Tutarı

4A/4B/4C Muayene Katılım Payı 

4A/4B/4C muayene katılım payı bölümü “Sağlık Uygulamaları” alt sekmesinde bulunmaktadır. “Reçete Bilgileri” kısmından muayene borcu sorgulama detaylarına ulaşabilirsiniz. Bu ekranda reçete numarası, reçete tarihi, eczane adı, ilaç katılım tutarı, muayene katılım tutarı ve reçete katılım tutarı ödeme detayları verilmektedir.

Detay kısmında hangi hastanede muayene olduğunuza dair muayene detayları ekrana gelecektir. Bu sayfada “Takip Numarası”, muayene olduğunuz hastaneyi belirten “Tesis Adı”, “Takip Tarihi” ve ödediğiniz “Muayene Ücreti” detaylarını görüntüleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın