4857 Sayılı Kanuna göre Kısmi Süreli Çalışan Sigortalıların Borçlandırılması Nasıl Yapılır? - E-Devlet Türkiye

4857 Sayılı Kanuna göre Kısmi Süreli Çalışan Sigortalıların Borçlandırılması Nasıl Yapılır?4857 sayılı iş kanunu, işveren ile iş sözleşmesine bağlı olarak çalıştırılan işçilerin çalışma ortamları ve çalışma şartları ile ilgili hak ve sorumluluklarını düzenleyen kanundur. 4857 sayılı iş kanununun 4’üncü maddesinde belirtilen istisnalar haricinde bütün iş yerlerinde, işveren ve işçilerine karşı uygulanır.

4857 Sayılı İş Kanunu
4857 Sayılı İş Kanunu

İstisnalar – İş Kanunu Madde 4

4857 sayılı iş kanununun 4’üncü maddesi iş kanunu hükümlerinde istisnai durumları gösterir ve bu madde kapsamında olan iş yerleri, işverenler ve işçiler iş kanunu düzenlemelerine bağlı değildir. Bu kapsama ilgili yasa uygulanmaz.

4’üncü madde kapsamına istisna durumlardaki bazı iş yerleri şunlardır;

  • Deniz ve hava taşıma
  • Tarımla ilgili aile ekonomisi sınırları içindeki yapı işleri
  • 50 den az işçi çalıştırılan iş yerleri
  • Ev hizmetleri
  • Sporcular hakkında

4857 Sayılı Kanun Gereği Kısmi Süreli Çalışan Sigortalı Kişilerin Borçlandırılması

4857 sayılı kanuna göre kısmi süreli çalışan sigortalıların borçlandırılması yasaya göre şu şekildedir; “Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalıların, kısmi süreli çalıştıkları aylara ait eksik süreleri, kendilerinin veya hak sahiplerinin yazılı olarak talep etmeleri ve bu talep tarihinde 82 sayılı maddeye göre belirlenmiş pirim esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, kendilerince belirlenecek günlük kazancın %32’si üzerinden hesaplanacak primlerini borcun tebliği tarihinden itibaren bir ay içerisinde ödemeleri şartı le borçlandırılarak, borçlandırılan süreleri sigortalılıklarına sayılır.”

4857 Sayılı Kanuna Göre Kısmi Süreli Çalışan Sigortalıların Borçlandırılması
4857 Sayılı Kanuna Göre Kısmi Süreli Çalışan Sigortalıların Borçlandırılması

Borçlanma talebinde bulunacak olanlar, ay içerisinde eksik olan günlerini ilgili yasa kapsamında genel sağlık sigortası primini ödeyip 30 güne tamamlarlarsa yapacakları borçlanmada borçlanma tutarları %20 üzerinden hesaplanır.

Borçlanma İşlemleri Nerede yapılır?

4857 sayılı kanuna göre kısmi süreli çalışan sigortalıların borçlandırılması işlemleri iki şekilde yapılabilmektedir. Birincisi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürlüklerine çalışanın veya hak sahibi olanların yazılı talepleri ile yapılmaktadır.

4857 Sayılı Kanuna Göre Kısmi Süreli Çalışan Sigortalıların Borçlandırılması e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?
4857 Sayılı Kanuna Göre Kısmi Süreli Çalışan Sigortalıların Borçlandırılması e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

İkinci olarak da, kolay ve hızlı bir şekilde ihtiyaç ve taleplerin çözülmesi için hizmete sunulan e-Devlet kapısının resmi adresi üzerinden ulaşılan e-Devlet sistemini kullanarak yapılan başvurular şeklinde olmaktadır. PTT den alınacak kişiye özel şifre ile sisteme giriş yapılır ve ilgili başvuru gerçekleştirilir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 13 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın